
A tan kereknek elindtsa
[MAHVAGGA I.6.]
- Szerzetesek, kt vglettl kell tvol tartania magt annak, aki remetesgbe tvozik. Milyen kt vglettl? Az egyik az, amely elmerl a gynyrkben, a gynyrk lvezetben; ez res, hitvny, kznsges, nemtelen, rtktelen. A msik az, amely elmerl az nknzsban; ez fjdalmas, nemtelen, rtktelen. Szerzetesek, a Berkezett mindkt vgletet elkerlve rtallt a kzptra, amely megnyitja a szemeket s megvilgostja az elmt, amely nyugalomra, megismersre, megvilgosodsra, kialvsra [nirvnra] vezet.
s mi az a kzpt, szerzetesek, amelyre a Berkezett rtallt, amely megnyitja a szemeket s megvilgostja az elmt, amely nyugalomra, megismersre, megvilgosodsra, kialvsra vezet?
Ez a nemes nyolcrt svny, gymint: helyes nzetek, helyes elhatrozs, helyes beszd, helyes viselkeds, helyes letmd, helyes trekvs, helyes gondolkozs, helyes elmlyeds. Ez az a kzpt, szerzetesek, amelyre a Berkezett rtallt, amely megnyitja a szemeket s megvilgostja az elmt, amely nyugalomra, megismersre, megvilgosodsra, kialvsra vezet.
s ez a szenveds nemes igazsga, szerzetesek: a szlets is szenveds, az regsg is szenveds, a betegsg is szenveds, a hall is szenveds, ktve lenni ahhoz, akit nem szeretnk, az is szenveds, elveszteni azt, akit szeretnk, az is szenveds, ha a kvnsg nem teljesl, az is szenveds; rviden: minden, ami a lthez kt, szenveds.
s ez a szenveds oknak nemes igazsga, szerzetesek: az ok a Szomj [vgy], amely jjszletshez vezet, lvezet s szenvedly ksri, rmet tall klnbz dolgokban. Ez [a szomj] a kvetkez: gynyrk szomja, lt szomja, birtok szomja.
s ez a szenveds megszntetsnek nemes igazsga, szerzetesek: a szomjnak teljes vgytalansg rvn trtn megszntetse, elvetse, feladsa, elhagysa, elutastsa.
s ez a szenveds megszntetshez vezet t nemes igazsga, szerzetesek : ez a nemes nyolcg svny, gymint: helyes nzetek, helyes elhatrozs, helyes beszd, helyes viselkeds, helyes letmd, helyes trekvs, helyes gondolkozs, helyes elmlyeds.


Az indulatok megsemmistse
[MADDZSHIMA-NIKJA 2.]
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szvatthi mellett, a Dzstavana ligetben, Anthapindika kertjben tartzkodott. Itt a Magasztos a szerzetesekhez fordult:
- Szerzetesek!
- Hallgatjuk, urunk - vlaszoltk tisztelettudan a Magasztosnak a szerzetesek. A Magasztos gy beszlt:
- Szerzetesek, feltrom elttetek a klnfle indulatok megfkezsnek mdjt. Hallgasstok meg, fontoljtok meg jl, elmondom.
- gy lesz, urunk - vlaszoltk tisztelettudan a Magasztosnak a szerzetesek. A Magasztos gy beszlt:
- Szerzetesek, mondom nektek, az indulatokat az tudja kiirtani, aki ismeri ket, ltja ket, nem pedig az, aki nem ismeri ket, nem ltja ket. m aki ismeri ket, aki ltja ket, kiirtsukat megksrelheti okos elgondolssal, vagy oktalan elgondolssal. Aki oktalan elgondolssal ksreli meg, abban feltmadnak a mg fel nem tmadt indulatok, a mr feltmadt indulatok pedig ersdnek. Aki viszont okos elgondolssal ksreli meg, abban nem tmadnak fel a mg fel nem tmadt indulatok, a mr feltmadt indulatok pedig megsemmislnek.
Szerzetesek, vannak indulatok, amelyeket megfontolssal lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket megfkezssel lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket megfelel hasznlattal lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket trssel lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket kerlssel lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket elzssel lehet megsemmisteni. Vannak indulatok, amelyeket gyakorlssal lehet megsemmisteni.
Melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfontolssal lehet megsemmisteni?
Szerzetesek, vannak tanulatlan, kznsges emberek, akik nem gondolnak a nemes dolgokkal, nem hallottak a nemes tanrl, jratlanok a nemes tanban; nem gondolnak az igaz emberekkel, nem hallottak az igaz emberek viselkedsrl, jratlanok az igaz ember viselkedsben. Az ilyenek nem ismerik fel a fontos tanokat, nem ismerik fel a flsleges tanokat. Mivel nem ismerik fel a fontos tanokat, s nem ismerik fel a flsleges tanokat, a flsleges tanokkal foglalkoznak, s a fontos tanokkal nem foglalkoznak.
Melyek azok a flsleges tanok, szerzetesek, amelyekkel foglalkoznak? Ha egy tannal val foglalkozs kvetkeztben feltmad a mg fel nem tmadt rmvgy indulata, a mr feltmadt rmvgy indulata pedig ersdik, feltmad a mg fel nem tmadt ltezni vgys indulata, a mr feltmadt ltezni vgys indulata pedig ersdik, feltmad a mg fel nem tmadt balgasg indulata, a mr feltmadt balgasg indulata pedig ersdik, az ilyen tan flsleges, s k ezzel foglalkoznak.
Melyek azok a fontos tanok, szerzetesek, amelyekkel nem foglalkoznak? Ha egy tannal val foglalkozs kvetkeztben nem tmad fel a mg fel nem tmadt rmvgy indulata, a mr feltmadt rmvgy indulata pedig megsemmisl, nem tmad fel a mg fel nem tmadt ltezni vgys indulata, a mr feltmadt ltezni vgys indulata pedig megsemmisl, nem tmad fel a mg fel nem tmadt balgasg indulata, a mr feltmadt balgasg indulata pedig megsemmisl, az ilyen tan fontos, s ezzel nem foglalkoznak.
s mivel a flsleges tanokkal foglalkoznak, a fontos tanokkal viszont nem foglalkoznak, feltmadnak bennk a mg fel nem tmadt indulatok, a mr feltmadt indulatok pedig ersdnek.
Az ilyen ember ostobn ezt fontolgatja: "Lteztem n rgebbi korokban, vagy nem lteztem rgebbi korokban? Mi voltam rgebbi korokban? Hogyan lteztem rgebbi korokban? Mibl miv lettem rgebbi korokban? Ltezni fogok-e jvend korokban, vagy nem fogok ltezni jvend korokban? Mi leszek jvend korokban? Hogyan fogok ltezni jvend korokban? Mibl miv leszek jvend korokban?" s a jelenben is ktsgei tmadnak sajt maga fell: "Ltezem-e n, vagy nem ltezem? Mi vagyok? Hogyan ltezem? Ezek az llnyek honnt jttek, s hov fognak tvozni?"
Mikzben az ilyen ember ostobn ezt fontolgatja, a kvetkez hat tvhit valamelyike alakul ki benne: "Van nem" - alakul ki benne szilrd meggyzdsknt a tvhit. Vagy: "Nincs nem" - alakul ki benne szilrd meggyzdsknt a tvhit. Vagy: "nemmel ismerem meg nmagamat" - alakul ki benne szilrd meggyzdsknt a tvhit. Vagy: "nemmel ismerem meg azt, ami nem n vagyok" - alakul ki benne szilrd meggyzdsknt a tvhit. Vagy: "Azzal ismerem meg nmagamat, ami nem n vagyok" - alakul ki benne szilrd meggyzdsknt a tvhit. Vagy pedig ez a tvhit alakul ki benne: "Jelenlegi nem itt s itt el fogja nyerni j s rossz cselekedeteim jutalmt, s ez az nem lland, szilrd, rkkval, vltozatlan, mindenkor ugyanaz marad."
Ezt nevezik, szerzetesek, tvhitek tvesztjnek, tvhitek srjnek, tvhitek boztjnak, tvhitek szemfnyvesztsnek, tvhitek zrzavarnak, tvhitek bklyjnak. A tvhitek bklyjba bonyold, tanulatlan, kznsges ember nem szabadul meg a szletstl, regsgtl, halltl, bnattl, szomorsgtl, fjdalomtl, kesersgtl, ktsgbeesstl, nem szabadul meg a szenvedstl, mondom nektek.
m a tanult, nemes lelk ember, aki ismeri a nemes dolgokat, hallotta a nemes tant, jratos a nemes tanban, ismeri az igaz embereket, hallotta az igaz emberek tantst, jratos az igaz emberek tantsban, az ilyen ember felismeri a fontos tanokat, felismeri a flsleges tanokat. Mivel felismeri a fontos tanokat s felismeri a flsleges tanokat, a flsleges tanokkal nem foglalkozik, a fontos tanokkal foglalkozik. [ . . .] s mivel a flsleges tanokkal nem foglalkozik s a fontos tanokkal foglalkozik, nem tmadnak fel benne a mg fel nem tmadt indulatok, a mr feltmadt indulatok pedig megsznnek. Blcsen megfontolja: "Ez a szenveds." Blcsen megfontolja : "Ez a szenveds oka." Blcsen megfontolja : "Ez a szenveds megszntetse." Blcsen megfontolja: "Ez a szenveds megszntetshez vezet t." Ha ezt megfontolja, hrom bklyja leolddik: egynisge ltezsnek tvhite, ktkeds, jtettekbe s szertartsokba vetett hit.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfontolssal lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfkezssel lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen megfkezik s fken tartjk ltsukat. Mert aki nem fkezi meg s nem tartja fken ltst, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki megfkezi s fken tartja ltst, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Meggondoltan, blcsen megfkezik s fken tartjk hallsukat ( ~ szaglsukat, ~ zlelsket, ~ tapintsukat, ~ gondolkozsukat). Mert aki nem fkezi meg s nem tartja fken hallst (~ szaglst, ~ zlelst, ~ tapintst, ~ gondolkozst), annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki megfkezi s fken tartja hallst (~ szaglst, ~ zlelst, ~ tapintst, ~ gondolkozst), azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok. Mert aki nem fkezi meg nmagt, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki megfkezi nmagt, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfkezssel lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfelel hasznlattal lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen arra hasznljk felsruhjukat, hogy vdjk magukat a hidegtl, vdjk magukat a hsgtl, vdjk magukat legyektl, sznyogoktl, forr szltl, rovarok cspstl, hogy eltakarjk szemrmket. Meggondoltan, blcsen arra hasznljk az alamizsnt, hogy tplljk s fenntartsk testket, megvjk a pusztulstl, alkalmass tegyk az aszktaletre, nem pedig arra, hogy dzsljenek s lvezzenek, dsztrgyaik s kszereik legyenek. "Ezltal rgebbi rzseimet megszntetem, s jabb rzseim nem szletnek; meglhetsem meglesz, gncs nem r, nyugodtan lem az letet." Meggondoltan, blcsen arra hasznljk a hajlkot, hogy vdjk magukat a hidegtl, vdjk magukat a hsgtl, vdjk magukat legyektl, sznyogoktl, forr szltl, rovarok cspstl, az idjrs viszontagsgaitl, lvezzk a magny nyugalmt. Meggondoltan, blcsen arra hasznljk a betegek polsra szolgl orvossgot, hogy a fellp fjdalmakat csillaptsk, a betegsget megszntessk. Mert aki mindezeket nem megfelelen hasznlja, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki megfelelen hasznlja, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket megfelel hasznlattal lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket trssel lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen trik a hideget, meleget, hsget, szomjsgot, legyeket, sznyogokat, forr szelet, rovarok cspst, szidalmakat, gyalzkod beszdet. Elviselik a testkben fellp, fjdalmas, gytr, knz, keserves, bnt, kellemetlen, letet kiolt rzseket. Mert aki mindezeket nem tri el, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki eltri, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket trssel lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket kerlssel lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen elkerlik a megvadult elefntot, elkerlik a megvadult lovat, elkerlik a megvadult bikt, elkerlik a megvadult kutyt, a kgyt, tnkt, tvisboztot, szakadkot, vermet, pocsolyt, mocsarat. Ha tapasztalt rendtrsaik vjk ket alkalmatlan lhelyre lstl, jrhatatlan ton jrstl, hamis bartokkal bartkozstl, akkor meggondoltan, blcsen kerlik azt az alkalmatlan lhelyet, jrhatatlan utat, hamis bartokat. Mert aki mindezeket nem kerli el, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki elkerli, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket kerlssel lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket elzssel lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen feladjk, elzik, eltvoltjk, megsemmistik, nem hagyjk megersdni a bennk feltmad kvnsg gondolatt. Feladjk, elzik, eltvoltjk, megsemmistik, nem hagyjk megersdni a bennk feltmad rts gondolatt (~ gyllet gondolatt, ~ brmely feltmad bns, gonosz elgondolst). Mert aki mindezeket nem zi el, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki elzi, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket elzssel lehet megsemmisteni.
s melyek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket gyakorlssal lehet megsemmisteni?
Vannak, szerzetesek, akik meggondoltan, blcsen gyakoroljk magukat az emlkezet kpessgben, amelyhez magny szksges, vgytalansg szksges, lemonds szksges, s amely az elfordulst rleli. Meggondoltan, blcsen gyakoroljk magukat a helyes s helytelen megklnbztetsnek kpessgben (... az akarater kpessgben, ~ a lelki der kpessgben, -·. a kzny kpessgben), amelyhez magny szksges, vgytalansg szksges, lemonds szksges, s amely az elfordulst rleli. Mert aki mindezeket nem gyakorolja, szerzetesek, annak pusztt, perzsel indulatai tmadnak. De aki gyakorolja, azon nem uralkodnak a pusztt, perzsel indulatok.
Ezek azok az indulatok, szerzetesek, amelyeket gyakorlssal lehet megsemmisteni.
Ha teht egy szerzetes megfontolssal megsemmistette a megfontolssal megsemmistend indulatokat, megfkezssel megsemmistette a megfkezssel megsemmistend indulatokat, megfelel hasznlattal megsemmistette a megfelel hasznlattal megsemmistend indulatokat, trssel megsemmistette a trssel megsemmistend indulatokat, kerlssel megsemmistette a kerlssel megsemmistend indulatokat, elzssel megsemmistette az elzssel megsemmistend indulatokat, gyakorlssal megsemmistette a gyakorlssal megsemmistend indulatokat, az ilyen szerzetesrl mondjk, hogy minden indulat megfkezsvel bstyzta magt krl, elmetszette a ltszomjat, letpte a bilincseket, rr lett a tvelygseken, s vget vetett a szenvedsnek.
gy beszlt a Magasztos. A szerzetesek rmmel s elgedetten hallgattk a Magasztos szavait.

A SZENVEDSEK LNCOLATA
Rvidebb beszd [MN 14.]
gy hallottam.
Egy alkalommal a Magasztos Szakka-fldn, Kapilavatthuban, a Fgefa-ligetben tartzkodott. Itt a Szakka-nemzetsgbeli Mahnma felkereste a Magasztost. Odarve, dvzlte a Magasztost, s lelt eltte. Eltte lve, gy szltotta meg a Magasztost a Szakka-nemzetsgbeli Mahnma - Uram, rgta elfogadom a Tant, ahogyan a Magasztos hirdeti : "A mohsg az elme gytrelme, a gyllet az elme gytrelme, a tveds az elme gytrelme." m noha elfogadom a Tant, ahogyan a Magasztos hirdeti: "A mohsg az elme gytrelme, a gyllet az elme gytrelme, a tveds az elme gytrelme", mgis olykor mohsg kerti hatalmba elmmet, gyllet kerti hatalmba elmmet, tveds kerti hatalmba elmmet. Emiatt ezen tprengek, uram: vajon mi az, amitl mg nem szabadult meg a lelkem, hogy olykor mohsg kerti hatalmba elmmet, gyllet kerti hatalmba elmmet, tveds kerti hatalmba elmmet?
- ppen ez az, Mahnma, amitl mg nem szabadult meg a lelked, hogy tudniillik olykor mohsg kerti hatalmba elmdet, gyllet kerti hatalmba elmdet, tveds kerti hatalmba elmdet. Mert ha ettl megszabadult volna a lelked, Mahnma, nem laknl tbb hzadban, nem gynyrkdnl az lvezetekben. De mivel ettl mg nem szabadult meg a lelked, azrt laksz hzadban, s gynyrkdsz az lvezetekben.
Ha egy nemes tantvny felismeri s beltja a valsgot: "Az lvezetek rvid gynyrsget nyjtanak, sok szenvedst, sok gytrelmet okoznak, tlteng bennk a nyomorsg", m az lvezeteken kvl, a kros dolgokon kvl nem tall rmet s boldogsgot, vagy valami jobbat ezeknl, akkor mg mindig nem mondott vgleg bcst az lvezeteknek. De ha egy nemes tantvny felismeri s beltja a valsgot : "Az lvezetek rvid gynyrsget nyjtanak, sok szenvedst, sok gytrelmet okoznak, tlteng bennk a nyomorsg", s az lvezeteken kvl, a kros dolgokon kvl ms rmet s boldogsgot tall, vagy valami jobbat ezeknl, akkor vgleg bcst mondott az lvezeteknek, Mahnma."
Egy alkalommal, Mahnma, Rdzsagahban tartzkodtam, a Keselycscs-hegyen. Ez id tjt az Iszigili-hegy lejtjn, a Feketek-sziklnl, nagyszm dzsaina szerzetes folytatott nsanyargatst olyan mdon, hogy lemondtak az lsrl, szntelenl lltak, s ezltal slyos, knos, gytr fjdalmat szenvedtek. Egyik este, miutn befejeztem elmlkedsemet, fellltam, s felkerestem azokat a dzsaina szerzeteseket az Iszigili-hegy lejtjn, a Feketek-sziklnl. Odarve, gy szltottam meg a szerzeteseket:
- Dzsaina szerzetes testvrek, mirt folytattok nsanyargatst olyan mdon, hogy lemondtok az lsrl, szntelenl lltok, s ezltal slyos, knos, gytr fjdalmat szenvedtek?
A dzsaina szerzetesek gy vlaszoltak szavaimra:
- Testvr, Nthaputta szerzetes mindent tud, mindent ismer, maradktalan tuds s ismeret birtokosnak vallja magt : "Akr jrok, akr llok, akr alszom, akr bren vagyok, llandan teljes tuds s ismeret birtokban vagyok." Mrpedig mondta: "Szerzetesek, ti elzleg bns cselekedeteket kvettetek el, azokat ezzel a gytrelmes nsanyargatssal kell levezekelnetek. Minthogy a jelenben megzabolzztok testeteket, megzabolzztok beszdeteket, megzabolzztok gondolataitokat, a jvre vonatkozlag nem halmoztok fel bns cselekedeteket. gy teht ha a rgebbi cselekedeteket vezeklssel megsemmistitek, j cselekedeteket pedig nem halmoztok fel, a jvben nem rvnyesl hats. Ha a jvben nem rvnyesl hats, a cselekedetek kvetkezmnye is megsemmisl. Ha a cselekedetek kvetkezmnye megsemmisl, a szenveds is megsemmisl. Ha a szenveds megsemmisl, az rzetek is megsemmislnek. Ha az rzetek megsemmislnek, minden szenveds vget fog rni." Ezzel mi egyetrtnk, jnak ltjuk, kielgt bennnket.
E beszd hallatra gy vlaszoltam azoknak a dzsaina szerzeteseknek: - Dzsaina szerzetes testvrek, tudjtok-e: lteztetek-e korbban, vagy nem lteztetek?
- Nem tudjuk, testvr.
- Ht azt tudjtok-e, dzsaina szerzetes testvrek: elkvettetek-e korbban bns cselekedeteket, vagy nem kvettetek el?
- Nem tudjuk, testvr.
- Ht azt tudjtok-e, dzsaina szerzetes testvrek: ilyen s ilyen bns cselekedetet kvettetek el?
- Nem tudjuk, testvr.
- Ht azt tudjtok-e, dzsaina szerzetes testvrek: ennyi s ennyi szenvedsnek vgre rtetek, ennyi s ennyi szenvedsnek mg vgre kell rnetek, s ha ennyi s ennyi szenveds vget r, minden szenveds vget fog rni?
- Nem tudjuk, testvr.
- Ht azt tudjtok-e, dzsaina szerzetes testvrek: hogyan lehet a jelen letben a kros dolgoktl megszabadulni, s az dvs dolgokat elrni?
- Nem tudjuk, testvr.
- Teht, dzsaina szerzetes testvrek, ti nem tudjtok: lteztetek-e korbban, vagy nem lteztetek? [stb.] Ha pedig ez gy van, akkor a dzsaina szerzetesek bizonyra azok kzl az egykori kegyetlen, vres kez gonosztevk kzl kerlnek ki, akik ismt emberek kztt szlettek jj?
- Gtama testvr, nem lehet boldogsg rn nyerni el a boldogsgot; szenveds rn lehet elnyerni a boldogsgot. Ha boldogsg rn lehetne elnyerni a boldogsgot, akkor Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya nyern el a boldogsgot, mert Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya boldogabban l, mint a tiszteletremlt Gtama.
- A tiszteletremlt dzsaina szerzetesek elhamarkodott s meggondolatlan szt szltak, amikor ezt mondtk : "Gtama testvr, nem lehet boldogsg rn nyerni el a boldogsgot; szenveds rn lehet elnyerni a boldogsgot. Ha boldogsg rn lehetne elnyerni a boldogsgot, akkor Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, nyern el a boldogsgot, mert Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, boldogabban l, mint a tiszteletremlt Gtama." Elszr ellenkrdst kellett volna hozzm intzni : A kt tiszteletremlt r kzl ki l boldogabban: Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, vagy a tiszteletremlt Gtama?
- Igaz, Gtama testvr; elhamarkodott s meggondolatlan szt szltunk, amikor ezt mondtuk : "Gtama testvr, nem lehet boldogsg rn nyerni el a boldogsgot [stb.]." gy llvn a dolog, most csakugyan megkrdezzk a tiszteletremlt Gtaurtl: "A kt tiszteletremlt r kzl ki l boldogabban: Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, vagy a tiszteletremlt Gtama?"
- Nos, dzsaina szerzetes testvrek, visszakrdezlek benneteket, s vlaszoljatok legjobb beltsotok szerint. Mit gondoltok, dzsaina szerzetes testvrek: kpes volna-e arra Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, hogy tkletes boldogsg llapotban tltsn el mozdulatlanul s sztlanul ht napot s jszakt?
- Semmikppen sem, testvr.
- Mit gondoltok, dzsaina szerzetes testvrek: kpes volna-e arra Sznja Bimbiszra, Magadba kirlya, hogy tkletes boldogsg llapotban tltsn el mozdulatlanul s sztlanul hat napot s jszakt, vagy t napot s jszakt, vagy ngy napot s jszakt, vagy hrom napot s jszakt, vagy kt napot s jszakt, vagy akr egyetlen napot s jszakt?
- Semmikppen sem, testvr.
- n viszont, dzsaina szerzetes testvrek, kpes vagyok arra, hogy tkletes boldogsg llapotban tltsek el mozdulatlanul s sztlanul egy teljes napot s jszakt. Kpes vagyok arra, hogy tkletes boldogsg llapotban tltsek el mozdulatlanul s sztlanul kt napot s jszakt, hrom napot s jszakt, ngy napot s jszakt, t napot s jszakt, hat napot s jszakt, ht napot s jszakt. Nos, mit gondoltok, dzsaina szerzetes testvrek: gy llvn a dolog, ki l boldogabban: Sznja Bimbiszra, Magadha kirlya, vagy n?
- gy llvn a dolog, a tiszteletremlt Gtama boldogabban l Sznja Bimbiszrnl, Magadha kirlynl.
gy beszlt a Magasztos. A Szakka-nemzetsgbeli Mahnma rmmel s elgedetten hallgatta a Magasztos szavait.
|